Przygotowanie

Rozpoczynamy kurs przygotowawczy do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Chciałbym, abyś przez chwilę zatrzymał się nad kilkoma ważnymi elementami tego przygotowania. Nie traktuj go jako obowiązku czy zła koniecznego. Podejdź do tego, jak do wspaniałej okazji, która trafia ci się w życiu, aby poznać, uwierzyć i pokochać Tego, który jako pierwszy cię umiłował. Wiara w życiu człowieka jest odpowiedzią na zaproszenie skierowane przez Boga. Jeżeli odkryjesz Boży plan wobec siebie, staniesz się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi.
Kilka ważnych wskazówek, aby móc poruszać się po zamieszczonym tu materiale.

1. Znajdź odpowiedni czas, abyś nie musiał się spieszyć i mógł się zastanowić nad słowem, które kieruje do ciebie Bóg.
2. Zacznij od krótkiej modlitwy: Duchu Święty, który w sakramencie chrztu uczyniłeś mnie dzieckiem Bożym, racz stąpić na mnie, zamieszkaj na zawsze w mojej duszy z Twoimi darami. Udziel mi daru mądrości, rozumu i umiejętności, daru męstwa i rady, pobożności i bojaźni Bożej, abym mógł stać się dzielnym świadkiem Jezusa Chrystusa.
3. Czytając fragmenty z Pisma Świętego pamiętaj, że jest to Słowo Boże skierowane bezpośrednio do ciebie. Staraj się zatrzymać trochę dłużej przy każdym fragmencie i zastanów się, co Bóg chce ci powiedzieć przez to słowo. Co chce powiedzieć o sobie, ale też, co chce ci powiedzieć o Tobie. Wszystkie cytaty z Pisma Świętego zaczerpnięte są z Biblii Tysiąclecia. Jest to ważne, bo inne wydania mogą mieć różne tłumaczenie tych samych zwrotów. Internetowe wydanie Biblii Tysiąclecia znajdziesz na stronie: http://biblia.deon.pl/index.php.
4. Wszystkie hasła należy wpisywać małymi literami z uwzględnieniem polskich znaków i spacji. Czasem hasło bedzie skaładać się z jednego wyrazu, a czasem z kilku.
5. Nie spiesz się i nie wyprzedzaj zanim nie przerobisz materiału, podanego na stronie.
6. Pracuj tylko nad jednym tematem zadanym przez katechetę. Niech Słowo Boże pracuje w tobie przez cały tydzień. Zastanawiaj się nad nim jak najczęściej.
7. Powodzenia i owocnej nauki i zabawy.

Oto tematy i rozkład materaiału do opanowania przez kandydatów do bierzmowania.

1. Bóg kocha Ciebie i ma wobec Ciebie wspaniały plan.
  2. Słowo Boga, słowo Objawienia - Pismo Święte.
  3. Grzech niewiernością wobec Boga i ludzi.
  4. Droga powrotu do Boga i ludzi - sakrament pokuty i pojednania.
  5. Jezus Chrystus, mój Zbawiciel.
  6. Kościół wspólnotą ludzi zjednoczonych z Bogiem.
  7. Sakramenty darami łaski Boga.
  8. Człowiek umiłowanym dzieckiem Boga.
  9. Wiara odpowiedzią na miłość Boga.
  10. Duch Święty darem Ojca i Syna dla nas.
  11. Bierzmowanie otwarciem na moc Boga.
  12. Eucharystia - sakrament miłości.
  13. Moje życie chrześcijańskie.

105 0.19526314735413