Lucernarium

30 listopada 2019

W soboty adwentowe zapraszamy na Lucernarium - śpiewane nieszpory adwentowe o godz. 17.30.

Na początku następuje obrzęd światła - uroczyste zapalenie jednej z czterech świec na wieńcu adwentowym przy ołtarzu (w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu pierwszej, w następne soboty tego okresu - kolejnych). Potem odmawiane są nieszpory - tradycyjna wieczorna modlitwa Kościoła - Lucernarium czyli dziękczynienie za światło, zapowiadające przyjście Jezusa, który pokonał ciemność grzechu.

Nabożeństwo nieszporów z Lucernarium - uroczystym obrzędem  jest dobrym wprowadzeniem do niedzielnej Eucharystii i ma pomóc nam głębiej przeżyć okres oczekiwania na narodziny Pana.

Nazwa Lucernarium wywodzi się od łacińskiego słowa lucerna tj. lampa. Błogosławienie światła, początkowo proste, które rozwinęło się w oficjum celebrowane przez zapalanie lamp pod koniec dnia. Geneza Lucernarium wiąże się z Żydowskim zwyczajem błogosławienia lampy w piątek wieczorem i w sobotę, by w ten sposób zaznaczyć początek i zakończenie szabatu. Chrześcijanie, przejmując ten zwyczaj, pogłębili jego znaczenie. Światło jest dla chrześcijan nie tylko darem Boga, ale przede wszystkim symbolem Chrystusa, który oświeca człowieka pogrążonego w ciemnościach grzechu. Lucernarium przybierało różne formy. Tradycja Apostolska podaje opis Lucernarium w związku z agapą. Wieczorem diakon przynosił lampę, biskup stojąc pośrodku zgromadzonych, składał dziękczynienie (w słowach modlitwy którą umieszczono w podanym dalej obrzędzie). W Konstytucjach Apostolskich (ok. 380 r.) Lucernarium obejmowało także śpiew psalmów, słowo diakona, hymn Fos hilaron i błogosławieństwo końcowe. Najbardziej znaczące ślady Lucernarium zachowały się w liturgii mediolańskiej, hiszpańskiej i galijskiej. Błogosławieństwo ognia i paschału w Wigilię Paschalną stanowi najpełniejszy pomnik obrzędu Lucernarium. W niektórych krajach po Vaticanum II przywrócono ten obrzęd. W liturgii ambrozjańskiej i starohiszpańskiej Nieszpory każdego dnia rozpoczynają się Lucernarium oraz responsorium mówiącym o świetle. Podobnie w liturgii bizantyjskiej śpiewa się epilichni psalmi: 141; 142; 130; 117, a następnie po wielkim wejściu Fos hilaron. Powracając do praktyki Lucernarium, podkreśla się, że nie musi ono być związane z Nieszporami (choć w tradycji tak było), można je celebrować przy różnych okazjach lub podczas spotkań w małych grupach. Odbywa się wejście ze światłem, wykonuje się hymn Fos hilaron, Psalm 141, stosuje się kadzidło. Jest to nawiązanie do dawnego rytu. O kadzidle wspominali: Prudencjusz, Ambroży oraz Hieronim. (ks. Bogusław Nadolski, Leksykon Liturgii)