XIX Dzień Papieski

13 października 2019

„Wzmocnienie wiary i płynącej z niej nadziei będzie celem XIX Dnia Papieskiego, który w jedności z papieżem Franciszkiem, będziemy przeżywali pod hasłem +Wstańcie, chodźmy!+” – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji przypadającego 13 października XIX Dnia Papieskiego.

„Jezusowe +Wstańcie, chodźmy+ jest pełnym nadziei wezwaniem do wyrwania się z marazmu zwątpienia i podjęcia zwycięskiej walki z siłami grzechu i zła nie tylko w życiu własnym, ale także we wspólnocie Kościoła i narodu” – podkreślają biskupi. Przypominają, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to słowa Jezusa skierowane w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów. Mówią one o gotowości wypełnienia woli Boga i zaufaniu Mu. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy!” jest również nawiązaniem  do tytułu książki Papieża Polaka, w której dzieli się z czytelnikami refleksjami o posłudze biskupiej.

Biskupi przypominają, iż to właśnie św. Jan Paweł II tchnął w Polaków ducha nadziei na zmianę życia osobistego i społecznego. Zwracają uwagę, że słowa Papieża Polaka zaowocowały przemianami w świadomości Polaków, których pokłosiem było m.in. powstanie społecznego ruchu „Solidarność”, a w konsekwencji upadek komunizmu. Podkreślają także, jak ogromną rolę w dziejach Kościoła i naszego narodu odegrał w tym właśnie czasie Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. „Niezłomna postawa wiary Prymasa Tysiąclecia, zakorzeniona w całkowitym zaufaniu Maryi, dawała siły wierzącym” – piszą biskupi.

Na zakończenie listu pasterskiego biskupi przypominają o niezwykle ważnej działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Podkreślają, że czynnie włącza się ona „w  trud kształtowania wiary i odkrywania powołania młodego pokolenia Polaków”. Piszą: „Stypendia, wypłacane dwóm tysiącom uczniów i studentów z całej Polski, pozwalają im rozwijać swoje dary i talenty. Wierzymy, że stypendyści są i będą nadal autentycznymi świadkami wiary w duchu nauczania Papieża Polaka”.

13 października odbędzie się zbiórka środków na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich środowisk.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich środowisk.