Święto Miłosierdzia Bożego

28 kwietnia 2019

Kult Miłosierdzia Bożego obejmuje:

  • Koronkę do Miłosierdzia Bożego;
  • Obraz Jezu ufam Tobie;
  • Święto Miłosierdzia Bożego;
  • Godzinę Miłosierdzia Bożego.

Święto Miłosierdzia Bożego posiada najwyższą rangę wśród wszystkich nabożeństw do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione Siostrze Faustynie.
Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Jezus w Płocku w 1932 roku, gdy przekazał wolę co do powstania obrazu: "Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy - ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia" (Dz. 49).
Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą odkupienia, a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z Koronki do Miłosierdzia Bożego, poprzedzająca to święto, która rozpoczyna się w Wielki Piątek.
Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale czasem łaski dla wszystkich ludzi.

"W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tymotwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski" (Dz. 699).
Wielkość tego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Jezus z tym świętem związał. "Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar" (Dz. 300).
"Niech nie lęka się zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grechy jej były jak szkarłat" (Dz. 699).
Aby skorzystać z tych wielkich darów, trzeba wypełnić warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (Ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego) oraz być w stanie łaski uświęcającej (po spowiedzi świętej) i godnie przyjąć Komunię Świętą.
"Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia dokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia Mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w tym dniu mówić duszom o tym wielkim i niezgłębionym miłosierdziu Moim" (Dz. 570).

Św. Jan Paweł II ustanowił dla całego Kościoła Święto Miłosierdzia Bożego 30 kwietnia 2000 roku.

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Parafia pw. św. Ojca Pio w Gdańsku

ul. Przemyska 21
80-180 Gdańsk
58 322 40 40


Numer konta:
Numer konta bankowego dla wpłat darowizn na budowę kościoła: 20 1240 2920 1111 0000 4500 0120
Ładowanie…
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
115 0.19934797286987