Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

I Gorzkich Żali

17 marca 2019

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w naszej parafii będziemy odprawiać w piątki Wielkiego Postu o godz. 8.00; 17.15 (dla dzieci); 18.30 i 19.30 (dla młodzieży). Natomiast nabożeństwo Gorzkich Żali w niedziele o godz. 17.00.

Droga Krzyżowa
Początki tego nabożeństwa sięgają XV w. Dzięki ojcom bernardynom pierwsze drogi krzyżowe były odprawiane w Jerozolimie. Nie wszyscy mogli pozwolić sobie na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, dlatego franciszkanie postanowili przybliżyć ludziom Jerozolimę. Tworzyli drogi krzyżowe w pobliskich miejscach pątniczch, a później w samych parafiach. W oparciu o Pismo św. utworzono 14 (czasem 15) stacji drogi krzyżowej, wspominając podczas każdej z nich ważniejsze momenty z drogi krzyżowej Jezusa. Podczas poszczegόlnych stacji nie tylko rozważano konkretne momenty z drogi krzyżowej, ale także odnoszono je do aktualnego życia i sytuacji. W tej postaci celebrujemy dziś drogę krzyżową w naszych kościołach w każdy piątek Wielkiego Postu, jako że Jezus umierał właśnie w Wielki Piątek.

Gorzkie Żale
To nabożeństo ma trochę krótszą historię niż Droga Krzyżówa. Twórcą trzech części Gorzkich Żali był o. Wawrzyniec Beniok w 1707 roku. Należał on do zgromadzenia Księży Misjonarzy i to właśnie dzięki nim nabożeństwo to rozpowszechniło i przyjęło się w Polsce. Nabożeństwo korzysta przede wszystkim z pasyjnej (gorzkiej) pieśni ludowej, które lud znał na pamięć i które odśpiewywał na klęcząco przed wystawionym Najświętszym Sakramentem podczas specjalnego niedzielnego nabożeństwa, w miejsce odmawianych z reguły w tym czasie nieszporów, czyli wieczornych modlitw psalmami. Każda z trzech części składa się z następujących elementów: tzw. pobudki - która ma na celu pobudzenie serca do miłości Jezusa; tzw. lamentu duszy - który jest rozważaniem strasznej męki Jezusa; tzw. rozmowy duszy z Matką Bolesną - która jest towarzyszeniem Maryi w jej bólu z powodu męki i śmierci Syna. Obok wystawienia Najświetszego Sakramentu ma miejsce także kazanie pasyjne przybliżające rozważanie męki nasego Pana, Jezusa Chrystusa.

Ciekawostki o parafii

Poznaj obecne i historyczne fakty


Parafia pw. św. Ojca Pio w Gdańsku

ul. Przemyska 21
80-180 Gdańsk
58 322 40 40


Numer konta:
Numer konta bankowego dla wpłat darowizn na budowę kościoła: 20 1240 2920 1111 0000 4500 0120
Ładowanie…
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
112 0.15808010101318